یکی از مهم ترین و اساسی ترین مصالح مور نیاز جهت ساخت و سازهای مختلف، بلوک سیمانی سبک ساختمانی هستند. این مصالح نیز انواع مختلفی دارند و به دو دسته ی کلی بلوک های سبک و بلوک سنگین تقسیم می شوند. این نوع از بلوک ها دارای ساختاری توخالی هستند و این مهم ترین دلیل سبک وزن بودن آن ها نسبت به بلوک های توپر و به اصطلاح بلوک های سنگین است.

همچنین در ترکیبات تمامی بلوک ها آب و سیمان پایه ی مواد به حساب می آیند. در کنار مخلوط های آب و سیمان با توجه به نوع بتن از مواد معدنی دیگری نیز استفاده می شود که از رایج ترین این مواد می توان به ماده های معدنی، گچ و … اشاره کرد. بلوک های با ساختار سبک یکی از دو نوع اصلی بلوک های ساختمانی هستند که به وفور در امر ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند. به طور معمول در ساخت بلوک های سبک از مخلوط آب و سیمان استفاده می شود و مهم ترین تفاوتی که بلوک های سنگین دارند، تو خالی بودن آن ها و ابعادی است که برای ساخت مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید وزن بلوک می تواند تاثیر زیادی را در وزن کلی ساختمان داشته باشد به همین دلیل هنگام خرید بلوک باید به وزن پایین بلوک در کنار مقاومت بالای آن توجه داشته باشید. سطح مقاومت بلوک های ساختمانی هنگام خرید باید مورد بررسی قرار گرفته شوند. البته میزان این مقاومت در بلوک های سبک به طبع کم تر از بلوک های سنگین است. به طور معمول از این بلوک ها به دلیل سطح مقاومتی که دارند در ساخت و ساز دیوارهای غیر باربر استفاده می شود. قیمت بلوک های سبک از دیگر نکات مهم و قابل توجه هنگام خرید بلوک است. توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع پرداخت هزینه های بیشتر می تواند افراد را از هزینه های اضافی بعدی در امان نگه دارد. البته این در شرایطی است که بلوک خریداری شده کیفیت بالایی داشته باشد و از تمامی جنبه ها مورد بررسی قرار گرفته باشد.
عایق حرارتی و صوتی
همچنین در ارتباط با عایق بودن بلوک ها هنگام خریداریی آن ها اطمینان حاصل کنید.
میزان سرعت انجام کار
یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید بلوک، میزان سرعت کار بلوک است. سرعت انجام کار بلوک به قدری اهمیت دارد که می تواند در مصرف انرژی و زمان صرفه جویی کرده و کار را با سرعت بالاتری پیش ببرد.
ویژگی های بلوک سبک
بلوک ها دارای یکسری مزایا و معایب با توجه به ویژگی های خاص خود هستند. در این قسمت از مقاله به بررسی ویژگی های بلوک سبک می پردازیم.
1.صرفه جویی در هزینه ها
با توجه به این که مصالح ساختمانی و خرید تأسیسات مورد نیاز به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کرده است، خرید بلوک های سبک می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود.
2.برش راحت تر در ساخت و ساز
به طور کلی در ساخت این بلوک ها از بافت های متخلخل و سبک استفاده می شود و هنگام ساخت و ساز به راحت ترین حالت ممکن برش داده می شوند.
3.آسان کردن انجام مراحل تأسیساتی ساختمان
هنگامی که از بلوک های نوع سبک در ساخت دیواره ها استفاده کنید، می توانید به راحت ترین حالت ممکن فعالیت هایی همانند لوله کشی، برق کشی و … را انجام دهید.
4. مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت، یخ زدگی
با توجه به جنس این نوع از بلوک ها و بتن مورد استفاده در ساخت آن ها، مقاومت بالایی در برابر یخ زدگی و حرارت در این بلوک دیده می شود.
5.عایق سرما و گرما

همچنین می توانند عایق خوبی در برابر سرما و گرما باشند