بلوک سبک یکی از انواع مهم بلوک سیمانی است که از مصالح پرکاربرد دیوارچینی ، تیغه بندی و… می باشد. بلوک سبک وزن بسیار سبکی نسبت به سایر محصولات مشابه دارد.

مواد تشکیل دهنده بلوک سبک، سیمان، پوکه معدنی و آب است. افزودنیه دیگری نظیر ماسه به هیچ عنوان در ساخت بلوک سبک استفاده نمی شود.

قیمت بلوک سبک در فصل سرد رو به ثبات است اما اوایل فصل بهار و با شروع فصل ساخت و ساز، قیمت ها افزایش می یابد، چون تقاضا زیاد و عرضه کم می شود.

بلوکه ای سیمانی از نظر شکل ظاهری به انواع تو خالی باربر و غیر باربر، توپر و آجر بتنی تقسیم می شوند. این نوع بلوک ها از لحاظ محل مصرف، به دیواری توکار و نمادار، تیغه‌ای، ستونی و سقفی گروه‌بندی می‌شوند. بلوک های مخصوصی نیز برای دودکش، نعل درگاه، جدول خیابان ها و پیاده‌روها و فرش کف ساخته می‌شود.
برای ساخت بلوک سیمانی یا بلوک بتنی، سیمان، آب، شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه‌های مناسب با یکدیگر مخلوط شده و پس از لرزاندن و متراکم کردن مخلوط حاصل، در محیط مناسب عمل آورده می‌شود.
در ایران دو جنس از پوکه معدنی وجود دارد که بیشترین استفاده را دارد: 1.اسکوریا 2.پومیس پوکه معدنی قروه (کردستان) از جنس سنگ پا (سیاه خاکستری سبز قهوه ای) پوکه معدنی بستان آباد (تبریز) پوکه دماوند هم بین این دو پوکه است (به رنگ کرم)، که تمامی ویژگی های مثبت هر دو نوع پوکه بالا را دارا می باشد. در هر دو نوع انواع دانه بندی و انواع وزن سبک و سنگین وجود دارد.مهمترین تفاوت آنها در استحکام آنها است. پوکه قروه دارای مقاومت بالاتری نسبت به پوکه تبریز می باشد. پوکه تبریز به دلیل داشتن کمی آهک، بتن آن مقاومت کمتری دارد. اسکوریا: این نوع از پوکه معدنی در نواری از آذربایجان تا کردستان وجود دارد که معادن قروه از مهمترین مخازن این پوکه معدنی می باشد و بیشتر عزیزان در داخل کشور اسکوریا را با نام قروه می شناسند. پومیس: این نوع از پوکه معدنی در اغلب مناطق البرز خصوصاً البرز مرکزی و بستان آباد تبریز قابل استخراج می باشد.
به علت جذب آب و جمع شدگی مناسب و استاندارد بلوک های صباگسترامکان ترک خوردن ناشی از استفاده از بلوک در دیوارهایی که تماماً با بلوک سبک صباگستر ساخته شده باشند بسیار بعید است.
در هنگام زلزله به دلیل انسجام بلوک ها به صورت یک دیوار یک پارچه عمل می کند و از آوار شدن دیوار بر سر ساکنین جلوگیری به عمل می آید.
به دلیل تولید بلوک های سبک صباگستر با دستگاههای تمام اتوماتیک این محصولات دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و تنها در اثر ضربه پتک احتمال ترک و یا شکستگی وجود خواهد داشت.
بلوکهای صباگستر با دستگاهای تمام اتوماتیک تولید و تهیه میشوند از این رو میتوان گفت بلوک صبا گستر فاقد پرتی یا حداقل پرتی کمتر از 1% میباشد.
به دلیل تولید بلوک های سبک صباگستر با دستگاههای تمام اتوماتیک این محصولات دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و تنها در اثر ضربه پتک احتمال ترک و یا شکستگی وجود خواهد داشت.